Velké realitky trvají na kurzech před makléřskými zkouškami. Vadí jim, že to jinde jde i bez nich

17.12.2021

Deset tisíc českých realitních makléřů musí od ledna prokázat své vzdělání. Jinak nemohou s prací pokračovat. Totéž se týká i nováčků, které ke vstupu do realitního byznysu zlákal boom, jímž celý trh prochází. Potvrzení nutné k výkonu profese, které po makléřích chce realitní zákon, zajistí některé obory vysokých škol, praxe nebo absolvování odborné zkoušky. U posledního způsobu ale zájemci naráží na značně rozdílné podmínky. Jedna z největších kanceláří na trhu Re/Max si budoucí makléře školí sama. Chce, aby prošli třítýdenním kurzem v její RX Akademii, ve které jsou lektory stávající zprostředkovatelé. Bez absolvování kurzu firma nováčky nepošle ke zkoušce, která je pro jejich další práci nezbytná. „Naučil jsem se tam, jak postupovat na schůzce, jak nachystat věci z katastru, jak postupovat se smlouvou. Bez toho by start do praxe byl výrazně těžší,“ říká Petr Motyčka, makléř ze sítě Re/Max Delta, který zaškolení a zkoušku absolvoval ještě před platností zákona. Kancelář ročně pošle ke zkouškám kolem 350 uchazečů, z nichž certifikát dostane asi 80 procent. 

Certifikát dostávají bez odborné zkoušky jen lidé s vysokoškolským vzděláním v právních, ekonomických, stavebních nebo jiných odpovídajících oborech, případně s několikaletou praxí. Zákon platí od loňského března. Povinnost prokázat odbornost ale nastane až od 1. ledna. Počet realitních zprostředkovatelů však už nyní i kvůli zmíněnému zákonu klesl z předpandemických takřka 15 tisíc na současných zhruba 10 tisíc.

Zkoušky se skládají u lidí autorizovaných ministerstvem pro místní rozvoj. Absolvovat před nimi podobný kurz, jak to udělal Petr Motyčka, přitom není ze zákona nutné. Velké realitní kanceláře na školení obvykle trvají. Na internetu lze ale nalézt i nabídky firem či jednotlivců, kteří přihlášení ke zkoušce absolvovaným kurzem nepodmiňují. Případně místo něj nabízí rychlou výuku skrze předtočené videoklipy. To realitkám vadí. Ubírá jim to potenciální klienty, kteří za kurzy platí. Cena za samotnou zkoušku se pohybuje kolem šesti tisíc korun. S kurzem to vyjde klidně na dvojnásobek. Realitky se zároveň bojí, že makléři, kteří neprošli školením, budou dělat chyby a tím poškodí pověst celého oboru, která už teď není nejlepší. „Mnohdy také akademiím chybí zmíněné propojení s každodenní praxí na realitním trhu, kterou by kvalitní osnovy rozhodně reflektovat měly. Kvalita těchto programů proto skutečně v některých případech pokulhává,“ prohlašuje mluvčí největší české realitní agentury M&M Reality Renata Lichtenegerová. Firma provozuje svoji M&M Akademii od loňského března.

Možnost složit zkoušku zcela bez kurzu nabízí například webová stránka Realitnizkousky.cz. Tu provozuje trojice autorizovaných zkoušejících. „Z letité praxe totiž víme, že pro absolvování zkoušky nepotřebujete žádný přípravný kurz,“ píše na webu. Přípravné kurzy mají nahradit materiály, které trojice po přihlášení zájemcům o zkoušku zašle. Zkoušky slibuje v duchu hesla „rychle, levně a jednoduše“. Podle jednoho ze zkoušejících Christiana Gryma to ale nemá znamenat, že by lidem ulevoval při prověrkách.

Grym tvrdí, že lepší než navštěvovat kurzy je příprava z odborné literatury nebo z předchozí praxe v realitní kanceláři. Tam lidé mohou pracovat například jako asistenti makléřů, chodit s nimi na schůzky a tak se učit. Dodává, že sám na kurzy docházel a řada z nich podle něj neměla žádnou přidanou hodnotu. Nekvalitních absolventů se neobává. „Když nebudou kvalitní, tak zkoušku neudělají,“ říká.

Jak má zkouška vypadat, určují pravidla sestavená ministerstvem, Asociací realitních kanceláří a dalšími institucemi. Zároveň ale nechávají přípravu konkrétních testů na zkoušejícím. Podle pravidel má absolvent prokázat znalost klíčových zákonů, umět posoudit nemovitost podle jejího stavu nebo rozlišovat základní stavební prvky.

ovat základní stavební prvky. Zástupci akademií upozorňují, že nastudování literatury a zákonů k úspěchu v praxi nestačí. Jako svoji hlavní výhodu vnímají předávání zkušeností od již aktivních makléřů. „Kurzy učí specialisté na daný obor. Lektor má se studenty možnost probírat, na co si dát pozor, kde se chybuje. To je důležité. U zkoušky po vás chtějí praxi, ale vy jste ji ještě neměli možnost tolik získat,“ říká šéf RX Akademie Ctibor Machala

Grym tvrdí, že i on a jeho spolupracovníci kurzy mohou zorganizovat na přání realitních kanceláří. Veřejně je ale nenabízí, protože by podle něj nenaplnili kapacitu. „Necílíme na úplné nováčky. Pokud mají lidé pocit, že školení potřebují, mohou jej absolvovat jinde,“ prohlásil Grym.

Podle majitele franšízy Re/Max Horizont Štěpána Gjuriče by situaci pomohlo povinné členství v profesní organizaci, například v Asociaci realitních kanceláří. Ta by následně mohla organizovat jednotné zkoušky a zároveň odebírat živnosti chybujícím makléřům. To nyní může jen živnostenský úřad.

Šéf konkurenční sítě Next Reality Robert Hanzl by zase rád zavedl systém, který funguje například u advokátů. Vedle zkušených makléřů by pracovali koncipienti, kteří by se od nich nejprve učili a až následně by mohli provozovat vlastní praxi.

Autor textu: Adam Kotrbatý, Hospodářské noviny

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Pozvánka na valnou hromadu

20.10.2023

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 23. listopadu 2023 od 10 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15

Celou pozvánku najdete zde

Články

Pozvánka na valnou hromadu

02.10.2023

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 2. listopadu 2023 od 14 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15

Celou pozvánku najdete zde a přílohu č. 1 zde

Články

Manuál pro majitele: jak bez problému pronajmout byt

05.05.2023

Máte investiční byt, který chcete zhodnotit? Nájemní bydlení je na vzestupu a vypadá to, že by vám zájemci měli doslova sami klepat na dveře. Otázkou za milion ale zůstává, jak vybrat spolehlivého nájemce, ochránit svůj majetek a pronajmout za slušnou cenu? Poradíme vám, na co si dát pozor, než pustíte váš byt na realitní trh a předáte klíče.

Články